بازار ارز دیجیتال و فارکس؛ معامله در کدام بهتر است؟
بازار ارز دیجیتال و فارکس؛ معامله در کدام بهتر است؟

بازار ارز دیجیتال یا فارکس؟ این سوال شاید اولین پرسشی باشد که هنگام تصمیم به ورود به بازارهای مالی از خودمان یا دیگران می‌پرسیم. احتمالاً مقایسه بازار ارز دیجیتال و فارکس از اولین دغدغه‌های هر معامله‌گر یا تریدری بوده است! فعالیت در این بازارهای مالی به‌دلیل تحریم برای ایرانیان مجاز نیست! لذا با استفاده از سرویس‌های ای پی ثابت اوکی تریدر، امکان فعالیت بصورت امن و مطمئن فراهم می‌گردد.

باید گفت که مقایسه بازار ارز دیجیتال و فارکس به‌طور عمده به چند عامل مهم بستگی دارد. از جمله می‌توان به میزان تحمل ریسک فرد سرمایه‌گذار در برابر پاداش دریافتی وی و دانش از نحوهٔ معامله در هر دو بازار اشاره کرد. بررسی این عوامل قبل از ورود به این بازارها بسیار حیاتی است، زیرا فعالیت در هیچ‌کدام برای مبتدیان آسان نیست.

بازار ارز دیجیتال، محل خرید و فروش ارزهای دیجیتالی از جمله بیت کوین، اتریوم و غیره در صرافی‌های مخصوص این بازار است. این بازار معمولاً نسبت به بازار فارکس نوسانات بیشتری دارد و همچنین بسیار کمتر از فارکس تحت نظارت نهادهای مرکزی و دولتی است. بازار فارکس که در واقع مخفف کلمه بازار تبادل ارزهای خارجی (Foreign Exchange Market) است، محل معامله‌ٔ جفت ارزهای فیات کشورهای مختلف است.

همان‌طور که قبل‌تر توضیح داده شد، بازار فارکس محل معاملهٔ ارزهای فیات است؛ ارزهایی که ناشران آنها بانک‌های مرکزی و نهادهای دولتی در کشورها هستند.

در طرف دیگر، بازار ارزهای دیجیتال، محل معامله ارزهایی است که سازندگان آنها نهادهایی غیردولتی و خصوصی هستند. این ارزها معمولا ساختاری غیرمتمرکز دارند و بر بستر بلاک چین کار می‌کنند. این بازار جدیدتر از بازار فارکس بوده و به‌مراتب نوسانات بیشتری را تجربه می‌کند.

 

چه فاکتورهایی را در هنگام انتخاب بازارها باید در نظر گرفت؟

اگر شما به‌عنوان یک معامله‌گر به‌دنبال انتخاب یکی از این دو بازار برای فعالیت هستید، در این بخش مهم‌ترین فاکتورهای این انتخاب را می‌توانید مشاهده کنید:

ریسک‌پذیری: هر دو بازار ارزهای دیجیتال و فارکس پرریسک هستند. اما معامله در بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات بالا به‌طورکلی نیاز به ریسک‌پذیری بیشتری دارد. معامله‌گران باید میزان تحمل ریسک‌ خود را ارزیابی کرده و بازاری را انتخاب کنند که به بهترین وجه با میزان ریسک‌پذیری آن‌ها همخوانی دارد.

دانش موردنیاز: بازار فارکس به آموزش در حوزهٔ اقتصاد و سیاست نیاز دارد، اما فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال نیازمند درک عمیق فناوری بلاک چین و شناخت پروژه‌های ارزهای دیجیتال است. انتخاب در این مورد به علایق شما بستگی دارد.

مقررات: مقررات سفت‌ و سختی بر بازار فارکس حاکم است، درحالی‌که بر بازار ارزهای دیجیتال، به‌نسبت مقررات بسیار کمتری اعمال شده است. معامله‌گران هنگام انتخاب بین دو بازار باید این مورد را مدنظر قرار دهند و با مقررات بازاری که قصد فعالیت در آن را دارند، آشنا شوند.

 

جمع بندی

در اینجا به مقایسۀ بازار ارز دیجیتال و فارکس پرداختیم. این دو بازار مالی، گرچه شباهت‌هایی به یکدیگر دارند، اما تفاوت‌های اساسی آن‌ها نیز قابل‌چشم‌پوشی نیست. باید توجه داشت که انتخاب از بین این بازارها یک تصمیم شخصی برای هر معامله‌گر است.

درنتیجه، پیش از شروع به معامله‌گری، باید حتماً عملکرد هر دو بازار را به‌خوبی شناخت. همچنین باید با الزامات امنیتی لازم آشنا بود و احتیاط‌های لازم را انجام داد. علاوه‌براین بهتر است با معاملۀ دارایی‌های شناخته‌شده‌تری (مثلاً بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال) شروع کرد. در نهایت، باید حساسیت کافی و احتیاط کامل در انتخاب کارگزار یا صرافی نیز به‌خرج داد.

اشتراک گذاری: